Gymnázium J. S. Machara si připomíná v roce 2023 110 let od svého založení. Za tuto dobu se vystřídaly v jeho lavicích generace a generace absolventů, věhlas mnohých z nich se skutečně „dotkl hvězd“, jak výstižně napsal před deseti lety v almanachu ke 100. výročí našeho gymnázia další z významných abiturientů PhDr. Milan Novák: „O brandýském gymnáziu a jeho absolventu prvním z prvních to platí doslova. Astronom světového významu, tvůrce hvězdných atlasů RNDr. Antonín Bečvář ve světě vědy zajistil své gymnaziální alma mater pověst nehynoucí. Sám se stal hvězdou vědeckého nebe a září na špici roje dalších jmen, jejichž prostřednictvím se brandýské gymnázium zapisuje do historie.“
Při sestavování seznamu abiturientů jsem nemohl jinak než vybírat, což je ovšem zrádné. Některé hvězdy září víc, jiné méně, kterou osobnost můžeme považovat za hvězdu, kterou už nikoli? Odpověď skutečně není snadná, přesto doufám, že titulek je dostatečně výmluvný – „Z galerie abiturientů Gymnázia J. S. Machara“, důraz je pak kladen na předložku „z“.
Věřím, že po oslavách se kolekce téměř 70 osobností obohatí o nová jména, setkám s dalšími absolventy, s nimiž jsem se léta neviděl, můj informační obzor se rozšíří a já budu moci rozsvítit další hvězdy na nekonečné hvězdné obloze Gymnázia J. S. Machara. Těším se na to.

Petr Nejedlo, říjen 2023