Anna Gruĺová, sekunda

Když se řekne druhá světová válka, všem se vybaví tanky, letadla, Hitler, rok 1939, úmrtí, bída… Pro mě to je pouhá historie, prostě bych na to nejraději zapomněla. Vím, že to bylo jedno z nejhorších, možná dokonce úplně nejhorší období, které kdy lidstvo zažilo a na dlouhou dobu zažije. Muselo být utrpení bojovat či si jen představit, že byste bojovali a ztratili kvůli nějakému egoistovi z Německa svůj život. Ten, kdo v té době žil a nemusel zrovna riskovat svůj krk pro ostatní, čekal doma, už si představoval, jaké to po smrti bude…

Ale teď to je jinak. Můžeme kdykoli vyjít před dům, nadechnout se čerstvého vzduchu a radovat se ze života. Kdyby to bylo možné, tak bych se vrátila do minulosti a snažila bych se jakýmkoli způsobem válku zastavit. Je mi samozřejmě nejvíce líto těch, kteří nasadili svůj život pro ostatní a bojovali za naši vlast. Nejraději bych o tom ani nevěděla.

Jako shrnutí nakonec řeknu jen toto: Druhá světová válka je nezapomenutelná událost pro nás všechny a vždy nás bude děsit jen pouhé pomyšlení na následky. Berme tuto událost jako poučení pro další generace a hlavně si z toho nedělejme legraci. Užívejme si života a buďme rádi, že je tohle všechno naštěstí jen naše minulost.